środa, 11 listopada 2015

Piłsudski w przedwojennym czasopiśmie dla dzieci.

Dziś podzielę się z Wami unikatową rzeczą, którą otrzymałam od pani Reginy z Kowna. Jako Polka zamieszkała na Litwie musiała ocalić od zapomnienia język przodków. Pomógł jej w tym "Płomyczek", a dokładnie jego przedwojenne wydania. W Dniu Niepodległości wybrałam te strony,  które dotyczą Józefa Piłsudskiego. Zapraszam do lektury.Kartki trochę podarte, ale mają przecież już 77 lat!

Na koniec taka wzruszająca czytanka...


Z okazji naszego narodowego święta życzmy sobie pokoju i mądrych decyzji nowego rządu, bez względu na to czy on się nam podoba, czy nie. 

16 komentarzy:

 1. Piękne wierszyki. Na dodatek dostałaś od Kresowianki! Cudowny upominek. Pozdrawiam Panią Reginę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Regina jest praprawnuczką Andrzeja Towiańskiego, reformatora religijnego, przyjaciela Adama Mickiewicza. Wspaniała, ciepła osoba.

   Usuń
 2. Rymy częstochowskie, ale chwytają za serce. Pozdrawiam Aneta

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś to były wiersze.... Coś niesamowitego... :))

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja kilka lat temu rozmawiałam z kobietą, której ojciec przyjaźnił się z Marszałkiem. Opowiadała, jak z Piłsudskim na rękę poszła na lody do kawiarni - niedaleko mojego domu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę takiej rozmowy. Najcenniejsze są właśnie tego typu kontakty z historią.

   Usuń
 5. Oddaj hołd tym, którzy wywalczyli Ci wolność, a teraz ucz się i pracuj dla ojczyzny... Taki morał można wyczytać z zamieszczonych tu stronic. Uświadamiajcie go dzieciom w szkołach, ale przede wszystkim w rodzinach. Tego brakuje.
  BW

  OdpowiedzUsuń
 6. Szeregi za szeregiem, Sztandary, Sztandary.

  A On mówić nie może, Mundur na nim szary...

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak to dobrze że przetrwały takie pamiątki pozdrawiam basia

  OdpowiedzUsuń

Pozostawienie komentarza (choćby anonimowego) daje mi poczucie, że warto dalej tworzyć ten blog, bo ktoś go jednak czyta:)