sobota, 23 kwietnia 2016

Dzień książki w Dniu Szekspira

23 kwietnia to data narodzin i śmierci Williama Szekspira. Od 1995 roku jest to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Dlaczego akurat dziś? Nie tylko ze względu na autora "Hamleta". 23 kwietnia to także data urodzin lub śmierci Miguela de Cervantesa, Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

źródło: wikipedia

400 lat po śmierci Szekspira wciąż aktualne są jego słowa. Niestety nie byłam jeszcze w Stratford, gdzie przyszedł na świat, ani w Globe Theatre w Londynie, więc dziś moja podróż literacka ograniczy się do serfowania po twórczości tego geniusza. Okraszę ją zdjęciami z Londynu, który odwiedziłam dawno temu na krótko oraz z pracy z uczniami.


Zacznę od słynnych słów Hamleta: Być albo nie być, oto jest pytanie. Zastanawiam się, ile osób wie, co naprawdę znaczą, w jakim kontekście wypowiedział je książę duński. Dziś nie omawia się "Hamleta" w szkole, może jedynie w klasach humanistycznych, a i to nie zawsze. Niebawem więc będą je znali naprawdę nieliczni...


Inny znany cytat: Niech każdy będzie pa­nem swe­go czasu, wyrwany z kontekstu znaczy co innego.
U Szekspira Makbet mówi te słowa do swego przyjaciela Banka:
Niech każdy będzie panem swego czasu
Do siódmej wieczór; pragnąc wam na potem
Milszym uczynić nasze towarzystwo,
Pozostajemy do wieczerzy sami;

Prawda, że zmienia się znaczenie?Mądrość i cnota złym zdaje się zdrożną,
Gnój pachnie gnojkom.

("Król Lear", akt IV, scena II)


Jeden z moich ulubionych cytatów mistrza dramatu to: Ucze­nie się to tyl­ko uzu­pełnianie siebie. Staram się to przekazać moim uczniom. A że coraz trudniej zachęcić ich do przeczytania czegokolwiek, kombinuję na różne sposoby. Oto wynik jednego z takich pomysłów: "Makbet"

 Świat jest teat­rem, ak­to­rami ludzie,

Którzy ko­lej­no wchodzą i znikają. 

("Jak wam się podoba", akt II, scena VII) Wszys­tko dob­re, co się dob­rze kończy. 
(Ten aforyzm jest zarazem tytułem jednej z komedii Szekspira)


Reszta jest milczeniem.

("Hamlet", akt V, scen II)

18 komentarzy:

 1. I właśnie ta reszta się liczy... Dziękuję za przypomnienie tych cytatów. Pozdrawiam Agata

  OdpowiedzUsuń
 2. " Ucze­nie się to tyl­ko uzu­pełnianie siebie",coś w tym jest,bo marcin luter powiedział kiedyś,że"wiele książek nie czyni człowieka mądrym,a długie godziny spędzone na ich studiowaniu uczonym"-anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie się przypomniało zdanie Schopenhauera: Wymagać pamiętania wszystkiego, co się przeczytało, to jakby chcieć nosić w żołądku wszystko co się zjadło.

   Usuń
  2. Wspaniały cytat i poniekąd rozgrzesza moja coraz bardziej dokuczliwa niepamięć. Choć nadal boli, kiedy zapomina się treści już po miesiącu, czy dwóch od przeczytania.

   Usuń
  3. Żeby po miesiącu! Ja juz po tygodniu nie pamiętam niektórych rzeczy...

   Usuń
  4. Dobrze, że to piszesz, bo czuję się teraz rozgrzeszona podwójnie i przez filozofa i panią profesor :)tak mówiliśmy na licealnych pedagogów.

   Usuń
  5. Ja też tak mówiłam ma swoich, ale teraz ten zwyczaj utrzymuje się już tylko w renomowanych liceach. Nie uczę w takim.

   Usuń
 3. ja byłam w stratford,tam usłyszałam,że pierwotnie na pomniku grobowym przedstawiono szekspira z workiem zboża,utensylia do pisania pojawiły się dopiero w osiemnastym wieku,czy to nie dziwne,że tak sławny dramaturg i poeta kojarzył się współczesnym przede wszystkim ze zbożem?a może jednak to nie on napisał te wszystkie sztuki?wszak są i tacy,co tak uważają,a pani,co o tym myśli?-anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie badałam tego jakoś szczególnie. Pamiętam ze studiów kontrowersje wokół autorstwa sztuk Szekspira. Bodajże Christopher Marlow był podejrzewany o ich napisanie. A o zbożu nie słyszałam :)

   Usuń
 4. W szkole średniej "opętało" mnie Szekspirem...Totalnie mnie zauroczył...
  Kilka dni temu znalazłam w sieci zapytanie od młodej dziewczyny, czy jest gdzieś takie miejsce, w którym można pożyczać książki, nawet nie wiedziała, że takie magiczne miejsce zwie się Biblioteką...
  Dlatego musisz pisać o Książkach, o swoich podróżach !!
  Dla takich "literacko zakręconych" jak ja, i dla takich jak ta dziewczyna...;o)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zwykle ciekawy wpis, a projekt z uczniami - rewelacja!!! Gratuluję!
  A co do pamięci - mam nadzieję,że zapamiętam cytat Schopenahuera, by móc się usprawiedliwić za brak pamięci!
  Szekspira - jeszcze pamiętam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Mam nadzieję, że gdzieś to wszystko zapisuje się na twardym dysku mózgu i kiedyś naukowcy znajdą sposób, żeby dostać się do tych zasobów :)

   Usuń
 6. bardzo fajny i rzeczowy wpis, blog zapisuje i będę wpadać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. z dużem opóźnieniem, ale wreszcie przyszłam.
  Najbardziej podoba mi się "Świat jest teat­rem, ak­to­rami ludzie,

  Którzy ko­lej­no wchodzą i znikają."

  Dziękuję Ci za interesujący tekst.
  :-)

  OdpowiedzUsuń

Pozostawienie komentarza (choćby anonimowego) daje mi poczucie, że warto dalej tworzyć ten blog, bo ktoś go jednak czyta:)