Bruksela kojarzy nam się przede wszystkim ze stolicą Unii Europejskiej. Toteż będąc tam, nie omieszkałam zobaczyć budynków Parlamentu Europejskiego. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie szukała śladów literackich, zwłaszcza polskich. Szukałam, szukałam i znalazłam:)
Ale po kolei. Pierwsze kroki skierowałam do dzielnicy, w której znajdują się budynki unijne. Wyglądały imponująco. Znane z telewizji, a jednak inaczej się je odbiera "na żywo". W środku niestety nie pozwolono robić zdjęć.
Nasza flaga powiewa wśród innych europejskich. Mimo wszystko czułam dumę.
Nowoczesna Bruksela to także Atomium – monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, zlokalizowany w dzielnicy Laeken. Został zbudowany z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 (EXPO-58) jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć "wieku atomu".
Ja jednak zdecydowanie wolę zabytki. Ponieważ Bruksela jest siedzibą króla belgijskiego, jest tam pałac królewski. Niestety nie dane było mi go zwiedzić, bo trafiłam akurat na przygotowania do święta narodowego. Pałac był ogrodzony barierkami, kordonem policji i ledwo udało mi się zrobić to zdjęcie.
Najbardziej jednak podobał mi się Rynek Starego Miasta nazywany tu Grand Place. W roku 1998 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego historia sięga XIV wieku. Nie widziałam przedtem tylu wspaniałych kamienic w jednym miejscu.
Przepiękny ratusz z XV wieku (zniszczony dwieście lat później i odbudowany w XVIII w.) Szczytowe osiągnięcie gotyku |
W Brukseli dzieje się część akcji powieści "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej. Najstarsza córka Niechciców - Agnieszka studiuje tam nauki przyrodnicze i wraz ze swoim ukochanym Marcysiem agituje w środowisku studenckim na rzecz walki o wolność Polaków.
Jest początek XX wieku. Belgowie sami zaledwie kilka dziesięcioleci wcześniej wybili się na niepodległość i dobrze rozumieli nasze dążenia. W Brukseli Agnieszka i Marcin wzięli ślub, być może właśnie w tym kościele.
Jest początek XX wieku. Belgowie sami zaledwie kilka dziesięcioleci wcześniej wybili się na niepodległość i dobrze rozumieli nasze dążenia. W Brukseli Agnieszka i Marcin wzięli ślub, być może właśnie w tym kościele.
KATEDRA ŚW. MICHAŁA I ŚW. GUDULI |
Był to wątek autobiograficzny samej Marii Dąbrowskiej. Jesienią 1907 roku wyjechała do Lozanny, gdzie podjęła studia na wydziale nauk społecznych i przyrodniczych. Kontynuowała je w roku następnym na Université Libre w Brukseli. Tam też 26 lipca 1911 roku odbył się jej ślub z Marianem Dąbrowskim.
Ciekawe czy właśnie tu się pobrali. Nie mogę znaleźć tej informacji. |
Dąbrowski zorganizował w Brukseli Stowarzyszenie Polskie im. Joachima Lelewela, w którego pracach Maria od początku brała czynny udział i figurowała wśród członków założycieli. Za swoją główną działalność Stowarzyszenie uważało samokształcenie, propagowanie kultury i literatury polskiej oraz popularyzację dzieła i imienia Joachima Lelewela.
Ten uczony, profesor historii na Uniwersytecie Wileńskim za czasów Adama Mickiewicza, któremu wieszcz zawdzięcza uwolnienie z więzienia, mieszkał w Brukseli w latach 1833-61. Podejmował tu próby zjednoczenia emigracji polskiej wokół programu powstańczego a także republikańskiego.
Gdy tworzono w 1834 roku Uniwersytet Brukselski, Lelewel był jednym z pierwszych mianowanych profesorów, a gdy powstała w 1840 roku Biblioteka Królewska, poproszono go o stworzenie i poprowadzenie Gabinetu Numizmatycznego, którego został honorowym prezesem aż do śmierci. Znał 12 języków. Wiele ważnych jego prac naukowych zostało napisanych oraz wydanych w Brukseli. Ich stałym nabywcą i miłośnikiem był też król Belgów Leopold I.
Lelewela nazywano w Brukseli polskim Diogenesem i uważano za symbol niepodległościowych aspiracji narodu polskiego i polskich tradycji demokratycznych. Na domu, w którym mieszkał przy rue des Eperonniers 58, wmurowano dzięki staraniom przyjaciół i władz miejskich, tablicę pamiątkową. Jego grób znajduje się w Wilnie na zabytkowym cmentarzu na Rossie.
Figurka rozczarowuje swoimi rozmiarami |
Na koniec jeszcze jedna z turystycznych atrakcji miasta - figurka-fontanna Manneken pis, czyli siusiający chłopiec. To symbol Brukseli, wykonany z brązu. Ciekawe są legendy z nim związane. Jedna dotyczy syna królewskiego, który zaginął i odnaleziono go w trakcie wykonywania tej czynności fizjologicznej. Druga mówi o chłopcu, który w XIV w. uratował miasto przed wysadzeniem, sikając na palący się lont.
12 języków. No, no. Ale z tego Lelewela poliglota...
OdpowiedzUsuńBardzo zdolny człowiek i wielki patriota. Szkoda że dziś tak mało znany...
UsuńBardzo dawzno temu byłam w Brukseli. Zapamiętałam przepiękne Grand Place, Atomium i siusiającego chłopca.
OdpowiedzUsuńDziękuję ci za ten spacer.
A ja dziękuję za odwiedziny.
UsuńCiekaw jestem, gdzie spędza Pani długi weekend? Mam nadzieję, że śladami literackimi i że wkrótce się dowiemy co tym razem Pani odwiedziła. Pozdrawia Artur
OdpowiedzUsuńWłaśnie wróciłam z Woli Okrzejskiej, gdzie przyszedł na świat Henryk Sienkiewicz. Napiszę o tym pojutrze, w 170.rocznicę tego wydarzenia :-)
UsuńCałkiem przyjemne zdjęcia i ciekawa relacja :)
OdpowiedzUsuńDziękuję:)
UsuńByłam przekonana, że sikający chłopiec jest dużo większych rozmiarów a okazuje się, że to raczej mała figurka. Więc teraz się nie dziwię, że są i tacy, dla których było nie lada wyzwaniem zlokalizowanie go. Bruksela musi być piękna, z chęcią odbyłabym spacer po starówce.
OdpowiedzUsuńChłopiec rzeczywiście rozczarowuje swymi rozmiarami:)))
UsuńEdit :). Ponad pięć lat później mogę napisać, że Manneken Pis nie spodobał mi się w ogóle a w kawiarni pod Atomium zjedliśmy śniadanie drugiego dnia pobytu. Samo Atomium niestety było zamknięte a nastawialiśmy się na wjazd na górę. Za to starówka wzbudzała ciągłe i niezmienne zachwyty.
UsuńA nam się Bruksela wcale nie spodobała...Za to na granicy zjadłam najlepszą w życiu kremówkę...;o)
OdpowiedzUsuńJa czuję niedosyt, za krótko byłam i za mało miałam pieniędzy, żeby poczuć komfort przebywania na Grand Place. Może jeszcze kiedyś będzie mi dane to nadrobić...
UsuńFajnie, że ta tablica o Lelewelu jeszcze tam jest :-) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTeż się ucieszyłam :)
UsuńHm, chyba pojadę odwiedzić to miejsce :D
OdpowiedzUsuńWarto:)
Usuń