środa, 14 września 2022

Różany weekend

W miniony weekend wybrałam się do Kutna na Festiwal Róż. Lubię te kwiaty, jak zresztą prawie wszystkie, a odkąd mam działkę, szukam roślin, które by ją ozdobiły. Róże nadają się do tego idealnie. Nie jest to może temat na ten blog, ale można go powiązać z literaturą. Wszak róży w poezji i prozie ci u nas dostatek, jakby powiedział Sienkiewicz (którego zresztą w Kutnie "spotkałam", o czym za chwilę). 


Park Traugutta w Kutnie przez trzy dni tonął w różach. Chciałoby się powiedzieć: pachniał różami, ale nie byłaby to prawda, bo większość współczesnych róż nie pachnie 😞 


Pomiędzy nimi stoi pomnik Bolesława Wituszyńskiego, który w latach 50. XX wieku założył gospodarstwo ogrodnicze znane później nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wyhodował cztery własne odmiany róż, które nazwał: Kutno, Marylka, Kopernik, Leszek. Ta ostania na cześć syna, z którym zainicjował kutnowskie wystawy róż. Obaj ukwiecali parki, skwery i ronda. Dzisiejsze święto róży kontynuuje rozpoczętą przez nich tradycję. 


Krzewów było tyle, że nie wiedziałam, na co się zdecydować. Ostatecznie wybrałam trzy drobnokwiatowe, rabatowe, z których pożytek mają pszczoły. Róże bowiem nie wydzielają nektaru, ale z niektórych pszczoły mają pyłek. 


Spośród wszystkich mi znanych wierszy o różach, wybrałam zapomniany barokowy utwór Daniela Naborowskiego, którego kunszt niezmiennie podziwiam. Wiersz jest bardzo długi, więc ograniczę się do fragmentów:


Godna rymu jest róża: sam Tytan, gdy wschodzi,
 różaną twarz podaje, lubo też zachodzi,
 różane lice kryje w oceańskie morze;
 różane są tak ranne, jak wieczorne zorze (...)
 Róża nam wyraziła nasze krótkie lata,
 bo z słońcem na świat wschodzi, z słońcem schodzi z świata,
 i w to nieunoszone zwierciadło patrzajcie,
 a czasu – póki płynie – radzę, zażywajcie;
 potem godzina minie. Gdy kwiatu nie stało,
 starej twarzy już będzie z paciorki przystało.
 Że między ciernie roście, ma róża przyganę,
 skąd, chciwie ją szczypiącym, czyni w palcu ranę;
 lecz próżno – tak mieć chciała bogini miłości,
 aby żółć przymieszana była do słodkości
 i rozkosz sama nigdy, lecz z troską na poły:
 tak miód wespół i żądło mają w sobie pszczoły. (...)


Nie tylko pszczoły mają z róż pożytek. Oprócz piękna, dostarczają nam płatków, które można dodawać do kosmetyków, a nawet lemoniady. Intrygujący smak, powiedziałabym...


Na kutnowskim placu Wolności, zwanym od niedawna betonozą, ze względu na ilość wylanego tam betonu i znikomej ilości zieleni, zobaczymy ciekawą ekspozycję. Sto jedenaście postaci, miejsc i faktów związanych z Kutnem umieszczono na największej ponoć infografice historycznej na świecie. 


I tu właśnie spotkałam Henryka Sienkiewicza 😃 Pisarz gościł w Kutnie w 1904 roku, czyli jeszcze przed otrzymaniem Nagrody Nobla, ale już jako znany autor większości swoich dzieł. Na ekspozycji widzimy go obok Feliksa i Walentyny Mniewskich, właścicieli Kutna, zasłużonych dla tego miasta. 


Powiedzieć, że kocham Kutno, to byłaby przesada. Ale mam tam przyjaciół, do których chętnie wracam. Oni zapewne kochają swoje miasto, no może lubią 😉

22 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy weekend nie słyszałam o festiwalu róż a Kutno najbardziej kojarzę jako stację przesiadkową. Teraz wiem jak bardzo się myliłam. Z przyjemnością wybiorę się za rok. Wiersz że względu na język brzmi cudownie. Pozdrawiam serdecznie B
    .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sławny dworzec kolejowy w Kutnie znam i ja😂 Pozdrawiam:)

      Usuń
  2. To jest podróż literacka z dykcją w tle
    😄. Pozdrawiam podróżniczka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobra dykcja przyda się do recytacji wiersza Naborowskiego:)

      Usuń
  3. Cenię sobie każdy tekst napisany na tym blogu, ale ten jest szczególny, bo Kutno to miejsce w którym żyję od zawsze. Miło mi było przeczytać ciekawe spostrzeżenia z krótkiej wizyty w moim mieście i doświadczyć wrażeń gości. Zapraszam w każdej wolnej chwili bo jest w Kutnie wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Pozdrawiam podróżniczkę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Do Kutna chętnie będę wracać:)

      Usuń
  4. Kutnowski Dom Kultury14 września 2022 18:59

    Do zobaczenia częściej! Może tym razem też w maju podczas pikniku wśród róż. Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
  5. Hmmm - warto zanotować na przyszły rok!

    OdpowiedzUsuń
  6. Na Wrzosowisko wybieram róże, które pachną...Taka selekcja...;o) Kutna nie znam, ale róże kocham...;o)

    OdpowiedzUsuń
  7. Gatunek polskiej róży ,,Chopin" łączy w sobie piękno białego kwiatu (róża wielkokwiatowa), odporność na polskie warunki klimatyczne (mrozy) i ...romantyzm.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bartosz Kucharski15 września 2022 14:35

    Cóż z ludźmi robi literatura! Jej miłośnicy znajdą ją zawsze, nawet wśród róż.

    OdpowiedzUsuń
  9. Nigdy w Kutnie nie byłem.moze czas się wybrać. Pozdrawiam że Szczecina. Andrzej

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny wpis! Bardzo lubię zaglądać na Twojego bloga.

    OdpowiedzUsuń

Pozostawienie komentarza (choćby anonimowego) daje mi poczucie, że warto dalej tworzyć ten blog, bo ktoś go jednak czyta:)