wtorek, 31 października 2017

Wittenberga - w 500-lecie Reformacji

Dokładnie 500 lat temu niemiecki zakonnik Marcin Luter zareagował na praktykę Kościoła, nakazującego brać pieniądze za odpuszczanie grzechów. Napisał po łacinie 95 tez i wysłał je do swoich przełożonych,  biskupów Hieronymusa Schultza i Albrechta Hohenzollerna. 


Wierząc, że grzechy może odpuścić jedynie Bóg, jeśli człowiek okaże skruchę, nie mógł pogodzić się z tym, że kler pobiera opłatę za rozgrzeszenie. Legenda głosi, że swoje tezy przybił do drzwi w kościele w Wittenberdze, ale naukowcy nie znaleźli na to dowodu. Jakkolwiek było, faktem jest, że postulaty Lutra zmieniły oblicze Kościoła jako instytucji i dziś warto choć niektóre z nich przypomnieć.
Stary Rynek w Wittenberdze

Teza 13: Umierających śmierć zwalnia z pokuty; są oni prawnie wolni od wszystkich kościelnych ustanowień, bo umierają.
Teza 21: Mylą się przeto kaznodzieje odpustowi twierdząc, że przez odpust papieski człowiek staje się wolny od wszelkiej męki i zbawiony.
Teza 36: Każdy chrześcijanin, który za grzechy żałuje prawdziwie, ma i bez listu odpustowego zupełne odpuszczenie kary i winy.

Drzwi w kościele zamkowym. To tu Luter miał przybić swe tezy.

Teza 43: Należy pouczać chrześcijan, że ten, kto daje ubogiemu albo wspiera potrzebującego, lepiej czyni, niż gdyby kupował odpusty.
Teza 45: Należy pouczyć chrześcijan, iż ten, co widzi ubogiego i mimo to kupuje odpust, ten nie odpust papieża nabywa, ale gniew Boży ściąga na siebie.
Teza 67: Odpust zachwalany przez kaznodziejów, jako wielka łaska, jest istotnie łaską wielką, gdyż im przynosi wiele pieniędzy.

Tezy Lutra można dziś przeczytać na drzwiach kościoła zamkowego.

Teza 82: Dlaczego jednak papież nie uwalnia wszystkich dusz z czyśćca z przyczyny najświętszej miłości i najwyższej potrzeby dusz, co byłoby rzeczą najsprawiedliwszą, gdy tymczasem nieskończoną ilość dusz uwolnił (on) dla podłej monety, złożonej na budowę bazyliki - a więc rzeczy małej wagi.
Teza 86: Dlaczego również nie buduje papież bazyliki św. Piotra raczej za własne niż za pieniądze biednych chrześcijan, wszakże jego majątek jest znaczniejszy od dóbr jakiegokolwiek bogatego Krassusa.
Teza 92: Więc precz z prorokami, którzy wołają: pokój, pokój, pokój, a pokoju nie ma (Ezech. 13,10.16).

Wnętrze kościoła w Wittenberdze, gdzie Luter został pochowany.

Obecnie tezy te można zobaczyć wybite na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze. W tejże świątyni pochowano Marcina Lutra i jego najbliższego współpracownika, współtwórcę reformacji Filipa Melanchtona.

Grób Marcina Lutra

Zapewne w dniu dzisiejszym jest tam tłoczno. Dobrze, że odwiedziłam to miejsce kilka miesięcy temu.


Wittenberga to urocze miasto. Warto je zwiedzić nie tylko ze względu na Lutra i reformację. Ale o tym w następnym poście.

Pomnik Lutra przed Ratuszem w Wittenberdze

Na koniec posłuchajcie, co o Lutrze śpiewał Jacek Kaczmarski  https://www.youtube.com/watch?v=OkjG7IEzXOs

17 komentarzy:

 1. Co za zbieg okoliczności. Właśnie wczoraj zastanawialiśmy się z mężem nad wyjazdem do Wittenbergi. Przy okazji chcielibyśmy też odwiedzić zamek w Wartburgu, w którym Luter przekładał Biblię na język niemiecki.
  Poglądy Lutra są bardzo bliskie memu sercu.
  Pozdrawiam i dziękuję za piękną wycieczkę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To proszę śledzić kolejne dwa posty. Będzie więcej o Wittenberdze oraz o miasteczku, w którym urodził się Luter. Polecam serdecznie.

   Usuń
 2. Moje uznanie dla Ciebie za ten tekst o Marcinie Lutrze i jego tezach.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak jest, było i będzie,
  Zło i dobro jest wieczne
  Tezy Lutra w wielu aspektach bywają i dziś aktualne.
  Nie wiem, czy Kaczmarski był autorem tekstu śpiewanego utworu, ale jestem pełna podziwu dla mądrości śpiewanych treści przez J.K. Jak cały cykl pieśni historycznych czy poświęconych malarstwu z moim ukochanym Autoportretem Witkacego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trafnie ujęte.
   Szkoda, że Kaczmarski tak wcześnie odszedł...

   Usuń
 4. Wiele jest miast w Niemczech, które chciałabym odwiedzić. Wittenberga jest na początku tej listy. Tezy Lutra w tamtym czasie zyskały wielu zwolenników przede wszystkim wśród humanistów. Podoba mi się program doktrynalny Reformacji, który zawarty jest w czterech hasłach:jedynie wiara, jedynie Chrystus, jedynie łaska i jedynie Pismo Święte.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również chciałbym odwiedzić jeszcze wiele niemieckich miast, bo byłam raptem w czterech. Może kiedyś będzie mi dane. Pozdrawiam również :)

   Usuń
 5. Marcin Luter zmienił na zawsze historię Kościoła, a tym samym całej Europy. To bardzo ważna postać. Dlatego dostaję palpitacji serca, kiedy słyszę (a zdarza się to coraz częściej), że Marcin Luter = Martin Luter King. Dziękuję za ten post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewiedza podstawowych spraw czasem przeraża. Zmagam się z tym na co dzień wśród licealistów...

   Usuń
 6. Miasto, które i ja bardzo chciałbym zobaczyć. A tezy wydaja się dalej bardzo aktualne.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto tam pojechać. Następny post to potwierdzi:) Zapraszam za kilka dni.

   Usuń
 7. Odwaga posiadania czystej wiary...Czytanie Pisma Świętego ze zrozumieniem też jest sztuką...;o)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świątynie protestanckie są takie surowe, bez obrazów malowideł. Religia im tego zabrania zdaje się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zgodnie z drugim przykazaniem Dekalogu, które jest w Biblii, ale Kościół Katolicki je pomija.

   Usuń
  2. Słyszałem o tym. Rozbili 10 przykazanie na dwa, żeby wyszło 10 po pominięciu drugiego.

   Usuń

Pozostawienie komentarza (choćby anonimowego) daje mi poczucie, że warto dalej tworzyć ten blog, bo ktoś go jednak czyta:)