poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Śladami Raskolnikowa po Petersburgu

Podobnie jak w przypadku omawiania z uczniami "Lalki" Prusa, tak i przy okazji "Zbrodni i kary" podróżowaliśmy po mieście bohaterów ich śladami. Wirtualnie niestety. Tym razem był to Petersburg, bo tam rozgrywa się akcja powieści Dostojewskiego.


Rodion zamieszkiwał kamienicę na rogu Stolyarny i Grażdanskij, która w XIX wieku nazywana była Srednaya Meshchanskaya. Dziś w tym miejscu jest pomnik Raskolnikowa z tablicą powieszoną tam ku przestrodze. 


Chciałam, aby uczniowie zauważyli, jak Rodion wszędzie miał blisko. Przecież chodził pieszo do Alony, Soni, na posterunek policji...Ponieważ robiliśmy to w trakcie lekcji on-line, a nie jak w przypadku "Lalki" jako pracę domową, inwencja twórcza była uboższa. Niemniej jednak zdarzały się takie perełki, jak ta poniżej:)


Korzystaliśmy też z mojego postu o Petersburgu, w którym prześledziłam tę trasę osobiście i w realu. Znajdziecie  go tutaj:
http://mojepodrozeliterackie.blogspot.com/search/label/Fiodor%20Dostojewski

16 komentarzy:

 1. Bardzo miło wspominam nasz pobyt w Petersburgu, ale chodziliśmy innymi drogami. Podziwiam Twoją pasję wyszukiwania miejsc związanych z literaturą. My raczej zwiedzaliśmy zabytki i muzea w tym Ermitaż. No tam to można zaginąć. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja pasja nie wyklucza zwiedzania zabytków:) Ermitaż też widziałam:)

   Usuń
 2. Przeszłam z Wami z wielkim zainteresowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uczniowie muszą mieć z Tobą fajnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki Tobie uczniowie z innej strony spojrzą na literaturę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo żywa ta Wasza literatura...;o)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem zaskoczona nowymi imionami i nazwiskami bohaterów Dostojewskiego. Dlaczego to już nie Sonieczka, a jakiś dziwotwór? Nazwę ulicy zrozumiałam dopiero przy piątym czy szóstym podejściu do przeczytania. Czy teraz wprowadzono jako obowiązujące tego typu formy transkrypcji rosyjskich nazw własnych? Z czasów licealnych pamiętam inną pisownię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też byłam zaskoczona. Nie wiem, co te Google wyrabiają...

   Usuń
 7. A ja muszę odświeżyć sobie Zbrodnię i karę. I wrócić do Dostojewskiego. A wtedy zerknę do twoich petersburskich reminiscencji. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to najmilsza z lektur, ale jak masz ochotę...
   Pozdrawiam również:)

   Usuń
 8. To był bardzo interesujący, wirtualny spacer.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Pozostawienie komentarza (choćby anonimowego) daje mi poczucie, że warto dalej tworzyć ten blog, bo ktoś go jednak czyta:)