środa, 5 października 2022

Krakowskie ślady Sienkiewicza

Dawna stolica Polski to ukochane miasto Henryka Sienkiewicza. Pisarz odwiedzał Kraków kilkadziesiąt razy, po raz pierwszy prawdopodobnie w 1869 roku, kiedy jako guwerner w domu państwa Woronieckich spędził z tą rodziną kilka tygodni w Szczawnicy i okolicach. Przez Kraków właśnie wiódł wtedy trakt z Królestwa do górskich uzdrowisk. Kolejny raz odwiedził miasto Kraka w 1875 roku, jadąc z Warszawy do Lwowa. 

Po ślubie z Marią Szetkiewiczówną w 1881 roku częstotliwość bywania w Krakowie zwiększyła się znacznie, bowiem siostra Marii – Jadwiga zamieszkała w tym mieście po wyjściu za mąż za profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Edwarda Janczewskiego. Adresy państwa Janczewskich zmieniały się, najpierw była to kamienica przy ul. Karmelickiej 31, potem przy ul. Studenckiej 11, a od roku 1891 przy Wolskiej 16 (dziś Józefa Piłsudskiego). Sienkiewicz jednak nie lubił zatrzymywać się u rodziny żony. Wolał nie sprawiać kłopotu i mieszkać w hotelu. Codziennie jednak bywał u Janczewskich na obiedzie lub herbacie. 

Najczęściej zatrzymywał się w Hotelu Saskim, czasami w Hotelu Pollera lub w Grand Hotelu. Z tym ostatnim związana jest pewna historia, opisana przez Adama Grzymałę Siedleckiego. Otóż w książce „Niepospolici ludzie” w dniu swoim powszechnym wspomina on, że spotykał się z Sienkiewiczem w kawiarni Grand Hotelu przy ulicy Sławkowskiej, gdzie codziennie o dziesiątej rano pisarz miał zwyczaj zamawiać specjalną „kawusię ze śmietanką”. 

W Krakowie właśnie postanowiono uczcić jubileusz 25-lecia pracy literackiej Sienkiewicza. Przypadał on na rok 1897, kiedy to przygotowywano się do obchodów setnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Autor „Trylogii” nie chciał swoim jubileuszem zakłócać „czasu Mickiewiczowskiego, w którym wszystkie nasze siły i środki powinniśmy poświęcić sprawie pomnika dla największego naszego twórcy” – jak pisał w liście do Michała Radziwiłła w kwietniu 1897 roku. Sam był jednym z kilkunastu członków Komitetu Budowy Pomnika Mickiewicza i to on zdecydował o lokalizacji monumentu na krakowskim Rynku Głównym. Nie wziął jednak udziału w jego odsłonięciu w czerwcu 1898 roku, żeby swoją osobą nie zakłócać uroczystości. Chciał, aby cała uwaga krakowian i zgromadzonych gości skupiła się na wieszczu i jego najstarszych dzieciach – Marii i Władysławie, którzy przybyli z Paryża. 


Odłożony jubileusz Sienkiewicza odbył się w Krakowie już na początku roku 1900. W poniedziałek 19 lutego w Teatrze Miejskim (dzisiejszym Teatrze im. Juliusza Słowackiego) zainaugurowano krakowskie uroczystości jubileuszowe, jednak sam jubilat nie był na nich obecny, usprawiedliwiając się chorobą. Żałował tego, czytając w prasie doniesienia o odczytach wygłoszonych wtedy na jego cześć. Zdał sobie sprawę, że sprawił krakowianom wielki zawód i postanowił im to zadośćuczynić. Dwa miesiące później, w kwietniu 1900 roku, przyjechał do Krakowa, aby przed obrazem Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” odczytać właśnie napisane zakończenie „Krzyżaków”, czyli opis tej bitwy. Dzieło mistrza Jana wisiało wówczas w Sukiennicach i tam właśnie odbył się godzinny odczyt. Sala była wypełniona po brzegi, a cały dochód z tego spotkania pisarz ofiarował na Dom Matejki. 

Dom Jana Matejki

Zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych było przyznanie Sienkiewiczowi doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w 500. rocznicę odnowienia uczelni. Widzimy więc, że pisarz miał za co kochać Kraków. 
Więcej informacji na ten temat (i zdjęć) znajdą Państwo w mojej drugiej książce z cyklu „Podróże literackie”.21 komentarzy:

 1. W Krakowie chętnie bywamy i sporo prezentowanych miejsc znam ale nie miałem pojęcia o ich związkach z Sienkiewiczem. A na kawusi w Grand Hotelu byłaś? Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie byłam. Ale obiecuję, że to nadrobię:) Pozdrawiam 🙂

   Usuń
 2. Bardzo ciekawie opisane! Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod wrażeniem Pani wiedzy! Rzadko komentuję, ale czytam każdy post. Pozdrawiam z Gdańska

  OdpowiedzUsuń
 4. ładnie opowiedziany kawał historii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. To fragment jednego rozdziału z mojej książki "Podróże literackie. Sienkiewicz". Polecam:)

   Usuń
 5. Kolejny wspaniały post. Zatęskniłam za Krakowem. Znam miejsca przez Ciebie zaprezentowane.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz wspaniały dar przekazywania wiedzy krótko zwięźle i ciekawie. Czytam Twojego bloga z przyjemnością i zawsze dowiaduję się czegoś nowego. Pozdrawiam serdecznie B

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne podsumowanie związków Pisarza z Miastem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jedna z popularniejszych miejscówek w Krakowie. Uwielbiam to miejsce - uważam, że jest najlepsze!

  OdpowiedzUsuń
 9. Racławice...Kraków...Następny będzie Zaścianek ?? ;o)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pięknie napisałaś o Sienkiewiczu. Przyznam szczerze nic nie wiedziałam o jego krakowskich śladach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książkę mam i polecam. Pozdrowienia z Krakowa przesyła Andrzej

  OdpowiedzUsuń

Pozostawienie komentarza (choćby anonimowego) daje mi poczucie, że warto dalej tworzyć ten blog, bo ktoś go jednak czyta:)