poniedziałek, 28 listopada 2022

O Konopnickiej w Płocku

Na zakończenie Roku Konopnickiej w pięknej sali Towarzystwa Naukowego Płockiego miałam przyjemność mówić o swoich podróżach śladami autorki Roty

Zaprosiła mnie pani dr Wioletta Żórawska, przewodnicząca Sekcji Nauk Humanistycznych TNP. Zdjęcia są autorstwa pana Macieja Wróbla.


Skupiłam się na ciekawostkach z biografii pisarki, a ilustracją do nich były zdjęcia miejsc, w których owe elementy biograficzne zaistniały. Począwszy od Suwałk, gdzie Maria przyszła na świat, poprzez Kalisz, Bronów, Szczawnicę, Warszawę, Arkadię, Kraków, Zurych, Wiedeń, Paryż, Niceę, Żarnowiec i wiele innych miejsc, aż po Lwów, gdzie pisarka zmarła i została pochowana.


W ciągu godziny zdążyłam opowiedzieć mniej więcej połowę tego, co jest w mojej książce o Konopnickiej. Goście chętnie po nią sięgali, podobnie jak po pozostałe tytuły z serii Podróże literackie.


Po wykładzie rozgorzała dyskusja na temat związku Konopnickiej z Marią Dulębianką. Prym wiodła pani Małgorzata Ogonowska, polonistka, a jej adwersarzem był pan Adam Kotkiewicz, antykwariusz. 


Uwielbiam takie spotkania. Jeśli ktoś chciałby mnie zaprosić na wykład (może być też online) o jednym z bohaterów moich książek lub zakupić Podróże literackie bezpośrednio u mnie z dedykacją, podaję mail: az44@wp.pl 

21 komentarzy:

 1. Cudowny wykład, mógłbym słuchać codziennie, każdego dnia o innym pisarzu. Mistrzyni literackiej gawędy❤

  OdpowiedzUsuń
 2. Podejrzewam, że taki wykład bardziej przemawia do uczniów niż sucha lekcja polskiego. No do mnie bardziej przemówiła lektura "Dymu", kiedy patrzyłam na kominy "Huty Bankowej" (wtedy jeszcze górowały one nad zakładem, bo potem je wyburzyli), niż gdybym siedziała w ławce i tylko o tym słuchała. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie masz rację, ale z drugiej strony są uczniowie, których nie zainteresuje ta tematyka nawet gdyby stanęła przed nimi sama Maria Konopnicka:)

   Usuń
 3. Bardzo udane spotkanie, duża wiedza prelegentki przekazana w sposób ciekawy i przystępny dla każdego. W planach spotkania poświęcone kolejnym pisarzom, z czego bardzo się cieszymy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypominam sobie Twój występ telewizyjny. Opowiadałaś wtedy bardzo ciekawie. Jestem pewna, że i na tym spotkaniu było bardzo interesująco.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Myślę, że w telewizji miałam większą tremę:)

   Usuń
 5. Szkoda, że nie chodzę już do szkoły, bo chętnie bym.posluchala:) Bardzo lubię postać Marii Konopnickiej,. To nie tylko autorka, to bardzo ciekawa kobieta.

  OdpowiedzUsuń
 6. To unikatowa kobieta. Też chętnie posłuchałabym takiego wykładu.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 7. I znowu pozostaje mi "zazdraszczać"...Fajnie ma ten Twój Płock...;o)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajne, ciekawe i bardzo miłe spotkanie. Więcej takich!

  OdpowiedzUsuń
 9. It would have been nice to attend de conference, i'm sure all the audience enjoyed. Besos desde Madrid.

  OdpowiedzUsuń
 10. Musiało być świetnie, z osobą tak umiejąca barwnie gawędzić o pisarzach jak Ty

  OdpowiedzUsuń
 11. To było napewno wspaniałe spotkanie. Znając Twoje umiejętności do opowiadania i zakres wiedzy żałuję że mnie tam nie było. Może kiedyś... bo jestem pewna takie odczyty są potrzebne i oczekiwane pozdrawiam serdecznie B

  OdpowiedzUsuń

Pozostawienie komentarza (choćby anonimowego) daje mi poczucie, że warto dalej tworzyć ten blog, bo ktoś go jednak czyta:)