środa, 8 maja 2024

Niedziela z Teatrem Klasyki Polskiej

W ubiegłą niedzielę miałam niezwykłą przyjemność wysłuchać bajek Ignacego Krasickiego w wykonaniu aktorów z Teatru Klasyki Polskiej. Rzecz miała miejsce w Łazienkach Królewskich.

Czekoladki na powitanie
W samo południe miłośnicy poezji w różnym wieku zebrali się w niewielkiej sali Ermitażu, aby wysłuchać utworów naszego oświeceniowego twórcy. W zaproszeniu na to wydarzenie można było przeczytać, że „Przyjaciele”, „Mądry i głupi”, „Ptaszki w klatce” i „Lew pokorny” dostarczą inspirującego materiału do refleksji, zapewnią szlachetną rozrywkę, wzruszą, rozbawią, urzekną pięknem polszczyzny i zachwycą bogactwem myśli. Tak też się stało.

Od lewej: Bartosz Turzyński, Marta Dylewska, Ksawery Szlenkier, Lidia Sadowa

Aktorzy Teatru Klasyki Polskiej (na zdjęciu powyżej) przypomnieli starszej a przybliżyli młodszej publiczności najpiękniejsze bajki i przypowieści Ignacego Krasickiego. Te dydaktyczne utwory są w większości aktualne do dziś, pokazują bowiem ludzkie wady i zalety, niezmienne od stuleci. 


Brak charakteryzacji i dekoracji sprzyjał skupieniu uwagi na tekstach Krasickiego i muzyce im towarzyszącej. A była to muzyka nietypowa. Za pomocą instrumentów, które widzicie poniżej, pani Marta Maślanka i aktorzy Teatru Klasyki Polskiej naśladowali głosy zwierząt z utworów oświeceniowego poety. Było wesoło 😃


Zapewne kojarzycie melodię graną przez Jankiela z „Pana Tadeusza” w adaptacji Andrzeja Wajdy – to właśnie Marta Maślanka zagrała na cymbałach kompozycję Wojciecha Kilara.

Marta Maślanka

Z przyjemnością wysłuchałam mądrych tekstów w pięknym wykonaniu. Zabrakło mojej ulubionej „Dewotki”, ale rozumiem, że nie jest to bajka dla dzieci, które stanowiły znaczną część widowni. 
Teatr Klasyki Polskiej zaprasza także na inne przedstawienia  https://teatrklasykipolskiej.pl/repertuar/

12 komentarzy:

  1. Nie miałam pojęcia o takich wydarzeniach w Łazienkach, dzięki za info!

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie że w weekend można w Warszawie tak ciekawie spędzić czas. Pozdrawiam serdecznie B

    OdpowiedzUsuń
  3. Też bym posłuchała...;o) To wyjątkowo mądre bajki...;o)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawe wydarzenie kulturalne. Szkoda, że mieszkam tak daleko!:-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bajki Krasickiego zawsze były mi szczególnie bliskie. Zwłaszcza przesłania, jakie za sobą niosły. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie są już, niestety, tak znane, jak kiedyś. Pozdrawiam również:)

      Usuń
  6. Oczywiście natychmiast sięgnęłam do Dewotki i wcale się nie dziwię, że ulubiona. Lubię klasykę, bo jest ponadczasowa i wiele się można z niej nauczyć. A bajek Krasickiego pewnie znamy więcej niż się nam wydaje :)

    OdpowiedzUsuń

Pozostawienie komentarza (choćby anonimowego) daje mi poczucie, że warto dalej tworzyć ten blog, bo ktoś go jednak czyta:)