wtorek, 5 grudnia 2017

Piłsudski skończyłby dziś 150 lat!

W dniu urodzin Marszałka chcę podzielić się z Wami książką o nim, a właściwie o kobietach w jego życiu, którą właśnie czytam i przypomnieć post o Zułowie - miejscu, gdzie przyszedł na świat. Nie będę recenzować książki, ani jej streszczać, żeby nie odbierać Wam przyjemności z lektury. Zacytuję tylko kilka fragmentów, pasujących do dzisiejszego dnia. "Maria Piłsudska swe czwarte dziecko i drugiego z kolei syna powiła w Zułowie 5 grudnia 1867 roku, a jego narodzinom towarzyszyło bardzo znamienne wydarzenie, które zwolennicy wpływu sił nadprzyrodzonych na ludzkie życie mogliby zinterpretować jako swoiste proroctwo mówiące o przyszłych losach noworodka. (...) była mroźna noc, a na dworze szalała burza śnieżna. (...) cały dwór był rzęsiście oświetlony, a wokół rodzącej krzątało się wiele osób. Całe to zamieszanie zauważyli przejeżdżający nieopodal rosyjscy oficerowie, którzy widząc światła w oknach i cienie gorączkowo przemieszczających się osób podejrzewali, że odbywa się tam jakieś tajne zebranie konspiracyjne. Na szczęście, kiedy zorientowali się, jaka jest prawdziwa przyczyna takiego stanu rzeczy, bezzwłocznie odjechali."


"Chłopca ochrzczono już dziesięć dni później w kościółku pod wezwaniem patrona Litwy, św. Kazimierza w Sorokpolu, który istnieje do dzisiaj".


"Sam Piłsudski podkreślał, że to właśnie matka nauczyła swe dzieci samodzielnego myślenia, jak również rozwinęła w nich wysokie poczucie godności osobistej."


"...jako prezent dostawał zawsze książki. Po latach wspominał, że te podarunki nie zawsze sprawiały mu przyjemność, ale przynajmniej starał się udawać radość z ich otrzymania, bowiem jak mówił: trzeba było honor podtrzymywać".


Warto jeszcze zajrzeć do moich starych postów poświęconych Piłsudskiemu: tam-gdzie-urodzi-sie-marszałek oraz Piłsudski w przedwojennym podręczniku

29 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe informacje , które dostarczają dużo wiedzy o tym jakże wspaniałym człowieku, broniącym niegdyś naszej ojczyzny. Warto pielęgnować tradycję i zachować pamięć o takich ludziach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko warto. To jest nasz obowiązek, jeśli chcemy, aby nasze dzieci i wnuki były Polakami.

   Usuń
 2. Dobrze że Pani pamięta o tej rocznicy. Piłsudski jest dziś różnie oceniany, ale patriotyzmu nie można Mu odmówić. Pozdrawia Artur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Swoim życiem udowodnił, że ojczyznę kochał najbardziej.

   Usuń
 3. Przyjemnie widzieć,że ktoś pamięta o takich wydarzeniach i osobach które dla wielu polaków z pewnością są ważne. Niestety, coraz częściej o nich zapominamy. Dobrze, że wtedy pojawia się Pani, przypominająca o tych osobistościach. Dodatkowo, post bardzo przyjemnie zachęca do przeczytania cytowanej książki. Pozdrawiam, P.Z.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że ktoś tak to odbiera. Tylko proszę pisać Polaków wielką literą;)

   Usuń
 4. Do starych tekstów z pewnością zajrzę, a książkę o której piszesz już dawno miałam zamiar przeczytać. A może sobie pod choinkę zażyczę?
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zażycz sobie! Na pewno sprawi Ci przyjemność jej lektura.

   Usuń
 5. Trochę mi wstyd, że prowadząc blog "Legiony Polskie" pominąłem datę urodzenia Piłsudskiego milczeniem. Niewątpliwie Marszałek miał niepodważalne zasługi w tworzeniu Niepodległej RP, ale to głównie okresy 1914-1919 r. Natomiast sprawy osobiste sprowadziły Go nawet do bezpośredniego konfliktu z najbliższym otoczeniem (śmierć/samobójstwo Lewickiej). Pomimo tego był kochanym i szanowanym ojcem nie tylko narodu. To miłe, że Pani w taki sposób przedstawia tą znaną i ważną postać.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sposób pisać o każdej rocznicy. A co do Marszałka, był człowiekiem, a nikt nie jest nieomylny...

   Usuń
 6. Zadam takie niedyskretne pytanie: Piłsudski czy Dmowski? ;))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem historykiem, żeby móc wypowiadać się na ten temat;)

   Usuń
 7. Agnieszko - zapraszam jeszcze na chwilkę do mnie na zagadkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pani Doktor...Proszę śmiało: Piłsudski, a może jednak "Myśli Nowoczesnego Polaka"?

  Hi, hi, hi
  znajoma ze szkoły

  OdpowiedzUsuń
 9. Parę razy wyleciałam "za drzwi" z powodu Marszałka, ale jakoś mnie to do Niego nie zniechęciło...;o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo! A cóż to były za lekcje?

   Usuń
  2. Historii...;o) Miałam zdanie odrębne do obowiązujących podręczników, więc Psorka pozwalała mi powiedzieć co myślę, a potem dla dobra nas obu wywalała mnie z klasy...;o)

   Usuń
  3. Dziś wyrzucanie z klasy nie wchodzi w grę. Z jakiejkolwiek przyczyny.

   Usuń
 10. Super lektura :D Bez dwóch zdań :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Przez jednych kochany, przez drugich pomniejszany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak każdy człowiek miał zwolenników i przeciwników...

   Usuń
 12. Droga Agnieszko!
  W tej radosnej porze… Dużo ciepłych myśli, miłości, radości i uśmiechów pełnych szczęścia to moje życzenia dla Ciebie i Twoich bliskich.
  Niech te Święta powitają Cię dobrymi nowinami i ciepłem.
  Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. Moje życzenia w dzisiejszym poście:)

   Usuń
 13. Świetny blog. Lubie blogi o tematyce tego typu. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 14. ciekawe pomysły i fajnie napisany blog :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Z tymi kobietami u Piłsudskiego to rożnie było, nawet popełniały samobójstwa...

  OdpowiedzUsuń
 16. Piłsudski to ciekawa postać, często bardzo kontrowersyjna.

  OdpowiedzUsuń

Pozostawienie komentarza (choćby anonimowego) daje mi poczucie, że warto dalej tworzyć ten blog, bo ktoś go jednak czyta:)